НАУКОВО - ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА





День пам`яті Голодомору

24 лист. 2021
27 листопада - день пам`яті жертв Голодоморів

«ГОЛОДОМОР – біль нашої пам`яті»
(до Дня пам’яті жертв голодомору і політичних репресій)

 

Голодомор в Україні – це терористичний акт
політичної системи проти мирних людей.
/ Едуард Петровський /

 

 

    Найжорстокішим злочином комуністичного режиму CРСР проти українського народу був голодомор 1932–1933 рр. Ця спланована проти українського селянства акція мала ліквідувати основу української нації і національного відродження, зруйнувати незалежні господарства, унеможливити протистояння радянській владі. «Голод запланувала Москва для знищення українського селянства як національного бастіону. Українських селян знищили не тому, що вони були селянами, а тому, що вони були українцями», – писав американський професор Р. Конквест.

     Проблема голодомору знайшла широке висвітлення у дослідженнях українських і зарубіжних науковців. Вітчизняний історіографічний доробок вміщує вже тисячі публікацій з цієї теми. Постійно розширюється коло історичних джерел, які вводяться у науковий обіг. Зростає археографічний фонд теми, особливо за рахунок публікації регіональних документів. Видання регіональних збірників документів значно поповнило фактологічну базу місцевим матеріалом і сприяє відтворенню більш цілісної картини однієї із найтрагічніших сторінок у новітній історії українського народу.
    Однією із причин голоду 1932–1933 років стало примусове вилучення зерна у селян. Штучний голод прокотився по всій території України й на Кубані, де проживало багато українців.  Голодомор викосив український народ, загинули цілі села, померли мільйони людей, а на спустошені землі й у порожні доми поселили вихідців з Росії й інших республік СРСР. Донбас найбільше постраждав від голоду, який Сталін та його криваві прихильники влаштували українським селянам, що не бажали віддавати своє господарство і вступати в примарні колгоспи. Допомогу голодуючим намагалися надати західні українці. Зокрема, вони пускали плоти з харчами Збручем і Бугом. Польські прикордонники, знаючи про голодомор, дивилися на це крізь пальці. Проте на протилежному березі радянські прикордонники стріляли в українців, які намагалися підхопити ті  плоти.
  Аналіз тодішніх подій переконливо свідчить, що в українському селі мали місце всі елементи політики геноциду. Такого висновку дійшли і члени Міжнародної комісії з розслідування голодомору в Україні, яка працювала протягом 1988–1990 рр. Геноцидом українського народу визнали голод 1932–1933 рр. Верховна Рада України, а також понад півтори десятка країн світу. Низка зарубіжних парламентів готують таке визнання.

  Голодомор став найбільшою трагедією за всю історію українського народу. За масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь він не має аналогів в історії людства. Демографічна катастрофа посіяла в душах мільйонів людей фізіологічне почуття страху, та особливо вплинула на генофонд нації.
  Згідно з Указом Президента України, з 2000 р. у четверту суботу листопада в нашій державі щорічно відзначається День пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій.
  Тоталітарний режим CРСР кримінальним переслідуванням, знищенням доказів і всіма засобами радянської пропаганди тривалий час намагався приховати цей ганебний злочин. Тільки завдяки здобуттю нашою державою незалежності геноцид проти українського народу було викрито і визнано світовою демократичною спільнотою.

 

У читальній залі бібліотеки КЗВО "ОАНОООР" представлено книжкову виставку «ГОЛОДОМОР – біль нашої пам`яті». Дана експозиція пропонує матеріали, які можна використати для ознайомлення та вивчення теми Голодомору в Україні, а також на  Одещині.

  

Окрім того,  пропонуємо для ознайомлення теми Голодомору художню літературу: 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Музей Голодомору навчає протистояти ненависті і порушенню прав людини. Своєю діяльністю він культивує захист людської гідності та демократичних цінностей і запобігає злочину геноциду, виховуючи у громадян толерантність, почуття моральної відповідальності перед викликами всім нормам права і свободам. 

 

Пропонуємо ознайомитися з матеріалами сайту:

 





Новини


22 квіт. 2025
«Дивовижний світ Володимира Рутківського» : культорологічні студії
для вчителів української мови та літератури, педагогічних працівників, шкільних бібліотекарів та усіх зацікавлених осіб

17 бер. 2025
Семінар
«Використання вітчизняних джерел пошуку та опрацювання наукової інформації при підготовці наукових робіт»

26 лют. 2025
«Крим – це Україна. Україна єдина»
Віртуальна книжкова виставка до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь

Всі новини