|
1 грудня - Всесвітній День боротьби зі СНІДом30 лист. 2021
Всесвітній День боротьби зі СНІДом
Бережи своє здоров’я та життя! 1 грудня відзначається Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Перші повідомлення про ВІЛ/СНІД з’явилися в США у 1981 р. А з 1 грудня 1988 року, за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу, день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Україна відрізняється від інших європейських країн великою кількістю ВІЛ-позитивних дітей. Якщо у країнах Європи їх нараховують одиниці або десятки, то в Україні йдеться про тисячі. Це переважно діти, народжені віл ВІЛ-позитивних матерів. ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Людина має право жити! Символом боротьби зі СНІДом вже традиційно є червона стрічка і сьогодні вже жодна акція не обходиться без неї.
ДЕРЖАВНА СТРАТЕГІЯ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ, ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ВІРУСНИМ ГЕПАТИТАМ ДО 2030 РОКУ Україна ухвалила Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року. ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити В та С, поєднані патології формують основний тягар інфекційних хвороб в Україні, безпосередньо впливають на погіршення якості та тривалості життя, призводять до тяжких наслідків для здоров’я, сприяють втраті працездатності та передчасній смертності, зумовлюють появу множинних супутніх станів та захворювань, що в цілому визначає протидію поширенню цих хвороб важливим завданням громадського здоров’я.
Стратегія передбачає створення та функціонування ефективних, інноваційних, гнучких систем надання якісних і доступних послуг з профілактики, діагностики, лікування ВІЛ-інфекції та систем догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ). Реалізація Державної стратегії до 2030 року допоможе:
У серпні 2021 р. в Україні офіційно зареєстровано 1244 нові випадки ВІЛ-інфекції, у 324 пацієнтів діагностовано СНІД, а 163 особи померли від СНІДу. Шляхи інфікування ВІЛ в Україні в серпні 2021 р.:
*Без урахування даних АР Крим із 2014 р. і частин територій Донецької та Луганської областей із 2015 р. **Більшість із них (близько 98%) після 18 міс не матимуть ВІЛ-інфекції. У світі число нових випадків інфікування ВІЛ та число смертей від СНІДу за останні роки скоротилося, а кількість людей, які отримують лікування, збільшилася. Тим не менш, залишаються проблеми, що перешкоджають глобальному успіху у боротьбі з ВІЛ/СНІДом. Зокрема, багато людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ, обмежені у доступі до профілактики. А люди, які живуть з ВІЛ, недостатньо охоплені лікуванням та доглядом. Загалом, з початку епідемії, у світі 74,9 млн інфікувалися ВІЛ та 32 млн померли від хвороб, викликаних СНІДом. Найпоширенішим шляхом інфікування ВІЛ залишається статевий шлях передавання інфекції. Вчасне діагностування ВІЛ та початок лікування гарантує довге повноцінне життя. Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним. Цю послугу наразі можуть надавати усі заклади охорони здоров’я первинної ланки та близько тисячі вторинної і третинної.
Сьогодні у всіх школах, вищих навчальних закладах України проходять бесіди, флеш-моби, вистави студентських театрів та різноманітні акції, які звертають увагу учнів та молоді на цю проблему і закликають берегти своє здоров’я та життя.
10 основних фактів, які молодь має знати про ВІЛ та СНІД 1. Хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ, призводить до смертельної хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД). ВІЛ та СНІД - невиліковні. 2. Людина, уражена вірусом, може виглядати здоровою і почуватися добре довгі роки, навіть, якщо вона є носієм вірусу. 3. Вірус може передаватися на всіх стадіях захворювання через кров, сперму, овуляційні та вагінальні виділення, грудне молоко. 4. Найчастіше ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом. Молоді дівчата особливо вразливі до ВІЛ при сексуальних контактах. 5. Молоді люди, які мають захворювання, що передаються статевим шляхом, також становлять групу високого ризику щодо ВІЛ-інфікування. 6. Найбільш уразливі молоді люди, які вживають наркотики ін’єкційна, або мають сексуальні контакти з ін’єкційними споживачами наркотиків. ВІЛ-інфекція може також передаватися через нестерильні інструменти при пірсингу, татуажі та інших маніпуляціях, в яких є контакт з кров’ю. 7. Ризик інфікування при статевих контактах зменшується, якщо партнери використовують презерватив. 8. Тест на ВІЛ здійснюється системою охорони здоров’я і, в першу чергу, центрами профілактики СНІДу. Тест на ВІЛ є конфіденційним і має супроводжуватися до та після тестовим консультуванням. 9. ВІЛ-інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах тощо. 10. Дискримінація людей, які живуть з ВІЛ, – це порушення прав людини.
Новини21 лист. 2024 Заряджені гідністю та жагою свободи 21 жовт. 2024 День Гідності в Україні 2024 1 жовт. 2024 «Мужність, честь, сила та відвага» Всі новини |