НАУКОВО - ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА





ВІРТУАЛЬНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА «Писемність та мова — найцінніший скарб нації»

24 трав. 2024
До Дня слов’янської писемності та культури

Душа, що не знає літер, мертва душа

Кирило

Мова – це наша національна ознака,

в мові – наша культура, сутність нашої свідомості

Іван Огієнко

    Щорічно 24 травня в Україні та інших слов’янських країнах відзначають День слов’янської писемності та культури, встановлений на честь творців слов’янської писемності – святих Кирила і Мефодія, просвітителів і проповідників християнства, творців слов'янської писемності, що дали слов'янському світу абетку (863 р.) і заклали фундамент слов'янської літератури.

   День слов'янської писемності та культури був встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадськихі релігійних організаційта враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов'янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента України«Про День слов'янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. № 1096/2004.

    Також цього дня у всіх слов’янських країнах вшановують святих Кирила і Мефодія — творців слов’янської писемності. Вони були православними ченцями, слов'янську абетку створили у грецькому монастирі. Слов'янська писемність народилася в IX столітті, близько 862 року. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» – за іменем його творця візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому старший брат Мефодій. Кирило створив слов'янську абетку на основі грецької, змінивши її, щоб передати слов'янську звукову систему. Одночасно з абеткою він почав роботу над перекладом з грецької мови на книжну слов'янську богослужбових книг. З прийняттям християнства з'явилась нова мова, яка об'єднала слов'ян на значній території. Історики стверджують, що слов'янська мова після грецької та латинської стала третьою в середньовічній Європі, на яку поширювалося слово Боже.

   Одночасно зі створенням абетки брати працювали над перекладом зі старогрецької мови на старослов’янську Євангелія та Псалтиря. Загалом Кирило й Мефодій переклали значну кількість книг, що стало передумовою започаткування слов'янських літературних мов і книжкової справи. На основі кирилиці створені абетки слов’янських мов: української, білоруської, болгарської, македонської, сербської, російської, чорногорської.

   Вперше День слов’янської писемності і культури було відзначено у 1863 році на честь 1000-річчя створення слов’янської абетки.

   Мова – це душа нації та її найцінніший скарб. В мові — наша давня й нова культура, ознака нашого національного визнання.

   Зараз Україна проживає найважчий етап у своїй сучасній історії – війну з росією. За свою свободу українці борються щодня на різних фронтах. Не виключенням є і мова, адже мова – це зброя, це ідентифікатор нації, і зараз ніхто з цим вже не сперечається.

   Зазвичай, 24 травня проходять заходи просвітницького і культурного характеру, науково-практичні конференції, зустрічі з читачами в бібліотеках, концерти і фестивалі.

    День слов'янської писемності і культури, що відзначається в цей день, – це свято просвіти, свято рідного слова, рідної книги, рідної літератури, рідної культури.

Матеріал за посиланням: 

 /uploads/editor/11739/633271/news_82/files/24_trav_den_pisemnosti_virtualna_vistavka_2024.pdf





Новини


28 лист. 2024
Євген Чикаленко «Розмова про сільське хазяйство» : презентація
У межах проєкту «Жива бібліотека» презентація перевидання агробестселера Євгена Чикаленка «Розмова про сільське хазяйство» – (Анжела Савченко, дослідниця, менеджер проєктів по роботі збереженням культурної та історичної спадщини різних регіонів України

23 лист. 2024
День пам’яті жертв Голодомору
Електронна книжкова виставка

21 лист. 2024
Заряджені гідністю та жагою свободи
Електронна книжкова виставка

Всі новини