НАУКОВО - ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА





Віртуальна книжкова виставка

27 січ. 2024
"Голокост : перекажіть це дітям вашим!"

         У всьому світі 27 січня вшановують пам'ять жертв Голокосту. Саме цього дня у 1945 році було звільнено ув'язнених найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі.

На ранок 27 січня 1945 року в таборах Освенцім і Біркенау залишалося близько 7000 в'язнів. В Освенцимі було вбито понад мільйон ув'язнених. Загальна кількість винищених у таборах смерті євреїв оцінюється у шість мільйонів.

Рада Європи розвинула ініціативу міністрів освіти європейських країн, які у 2002 році виступили з пропозицією про започаткування Дня пам'яті жертв Голокосту та попередження злочинів проти людяності.

Коротка єврейська енциклопедія розглядає голокост в 4 етапи:

Січень 1933 — серпень 1939 — з моменту, коли Гітлер став рейхсканцлером Німеччини і до нападу на Польщу

Вересень 1939 — червень 1941 — з моменту включення західної Польщі до складу рейху і створення «Генерал-губернаторства» до нападу на СРСР

Червень 1941 — осінь 1943 — з моменту нападу на СРСР і до повного знищення гетто на його території

Зима 1943 — травень 1945 — з початку масової депортації євреїв Західної Європи до таборів смерті і до кінця війни.

 

Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв у Європі, де разом із 4,5 мільйонами дорослих було знищено 1,5 мільйона дітей. Саме така кількість зазначена у вироках Нюрнберзького трибуналу. Однак ця кількість є умовною, адже повного поіменного списку жертв цієї трагедії немає. Все тому, що наприкінці війни нацисти знищували навіть сліди від таборів смерті. Крім того, часто єврейські громади знищували цілком, і не залишалося рідних, близьких, друзів, які б могли повідомити імена загиблих.

За період з 1941 по 1945 роки на українських землях загинуло близько 1,5 мільйона євреїв та понад 4 мільйони українців та представників інших національностей.

Масові розстріли в Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися аж до звільнення Києва від окупації. У 1941-1943 роках тут розстріляно 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.

За даними історика, провідного наукового співробітника Музею історії Києва, відповідального секретаря Громадського комітету з увічнення пам'яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації в Бабиному Яру було розстріляно 90-100 тисяч осіб, з них десь 65-70 тисяч. 1946 року на Нюрнберзькому процесі наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.

 

У 1953 році для вшанування пам'яті жертв і героїв Голокосту рішенням Кнесета був заснований Яд Вашем. Одним із положень рішення було вшанування «Праведників народів світу». Праведником, згідно з рішенням, визнавали неєвреї, які ризикували життям, рятуючи євреїв під час Голокосту. 1953 року під юрисдикцією Верховного суду Ізраїлю було створено комісію, в обов'язки якої входить надання почесного звання «Праведника народів світу».

На сьогодні за порятунок євреїв звання Праведника світу удостоєно понад 2,5 тисячі українців, серед них — брат митрополита Української греко-католицької церкви Андрія Шептицького — архієпископ Климент, київський священик Олексій Глаголєв, батьки першого президента України Леоніда Кравчука.

 

 

 

До уваги користувачів в науково-педагогічній бібліотеці представлена віртуальна книжкова виставка до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту «Голокост : перекажіть це дітям вашим...»

 

/uploads/editor/11739/633271/news_66/files/vistavka_golokost_2024_1.pdf





Новини


28 лист. 2024
Євген Чикаленко «Розмова про сільське хазяйство» : презентація
У межах проєкту «Жива бібліотека» презентація перевидання агробестселера Євгена Чикаленка «Розмова про сільське хазяйство» – (Анжела Савченко, дослідниця, менеджер проєктів по роботі збереженням культурної та історичної спадщини різних регіонів України

23 лист. 2024
День пам’яті жертв Голодомору
Електронна книжкова виставка

21 лист. 2024
Заряджені гідністю та жагою свободи
Електронна книжкова виставка

Всі новини