|
Віртуальна книжкова виставка27 січ. 2024
"Голокост : перекажіть це дітям вашим!"
У всьому світі 27 січня вшановують пам'ять жертв Голокосту. Саме цього дня у 1945 році було звільнено ув'язнених найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі. На ранок 27 січня 1945 року в таборах Освенцім і Біркенау залишалося близько 7000 в'язнів. В Освенцимі було вбито понад мільйон ув'язнених. Загальна кількість винищених у таборах смерті євреїв оцінюється у шість мільйонів. Рада Європи розвинула ініціативу міністрів освіти європейських країн, які у 2002 році виступили з пропозицією про започаткування Дня пам'яті жертв Голокосту та попередження злочинів проти людяності. Коротка єврейська енциклопедія розглядає голокост в 4 етапи: Січень 1933 — серпень 1939 — з моменту, коли Гітлер став рейхсканцлером Німеччини і до нападу на Польщу Вересень 1939 — червень 1941 — з моменту включення західної Польщі до складу рейху і створення «Генерал-губернаторства» до нападу на СРСР Червень 1941 — осінь 1943 — з моменту нападу на СРСР і до повного знищення гетто на його території Зима 1943 — травень 1945 — з початку масової депортації євреїв Західної Європи до таборів смерті і до кінця війни.
Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв у Європі, де разом із 4,5 мільйонами дорослих було знищено 1,5 мільйона дітей. Саме така кількість зазначена у вироках Нюрнберзького трибуналу. Однак ця кількість є умовною, адже повного поіменного списку жертв цієї трагедії немає. Все тому, що наприкінці війни нацисти знищували навіть сліди від таборів смерті. Крім того, часто єврейські громади знищували цілком, і не залишалося рідних, близьких, друзів, які б могли повідомити імена загиблих. За період з 1941 по 1945 роки на українських землях загинуло близько 1,5 мільйона євреїв та понад 4 мільйони українців та представників інших національностей. Масові розстріли в Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися аж до звільнення Києва від окупації. У 1941-1943 роках тут розстріляно 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком. За даними історика, провідного наукового співробітника Музею історії Києва, відповідального секретаря Громадського комітету з увічнення пам'яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації в Бабиному Яру було розстріляно 90-100 тисяч осіб, з них десь 65-70 тисяч. 1946 року на Нюрнберзькому процесі наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.
У 1953 році для вшанування пам'яті жертв і героїв Голокосту рішенням Кнесета був заснований Яд Вашем. Одним із положень рішення було вшанування «Праведників народів світу». Праведником, згідно з рішенням, визнавали неєвреї, які ризикували життям, рятуючи євреїв під час Голокосту. 1953 року під юрисдикцією Верховного суду Ізраїлю було створено комісію, в обов'язки якої входить надання почесного звання «Праведника народів світу». На сьогодні за порятунок євреїв звання Праведника світу удостоєно понад 2,5 тисячі українців, серед них — брат митрополита Української греко-католицької церкви Андрія Шептицького — архієпископ Климент, київський священик Олексій Глаголєв, батьки першого президента України Леоніда Кравчука.
До уваги користувачів в науково-педагогічній бібліотеці представлена віртуальна книжкова виставка до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту «Голокост : перекажіть це дітям вашим...»
/uploads/editor/11739/633271/news_66/files/vistavka_golokost_2024_1.pdf Новини28 лист. 2024 Євген Чикаленко «Розмова про сільське хазяйство» : презентація 23 лист. 2024 День пам’яті жертв Голодомору 21 лист. 2024 Заряджені гідністю та жагою свободи Всі новини |