4 квіт. 2023
Науково-педагогічна бібліотека спільно з бібліотекою ім. Івана і Юрія Лип (завідувачка Наталя Белінська) м. Одеса започаткували освітньо-просвітницький проект «Вчимося жити разом».
Вчимося жити разом : освітньо-просвітницький проект
Україна має древню і величну культуру та історію, досвід державницького життя, які виступають потужним джерелом і міцним підґрунтям виховання дітей і молоді. Формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей та молоді повинно здійснюватися на прикладах героїчної боротьби Українського народу за самовизначення і творення власної держави, ідеалів свободи, соборності та державності, зокрема, від княжої доби, українських козаків, Українських Січових Стрільців, армій Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, учасників антибільшовицьких селянських повстань, загонів Карпатської Січі, Української повстанської армії, українців-повстанців у сталінських концтаборах, учасників дисидентського руху. Потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості.
Науково-педагогічна бібліотека спільно з бібліотекою ім. Івана і Юрія Лип (завідувачка Наталя Белінська) м. Одеса започаткували освітньо-просвітницький проект «Вчимося жити разом».
Для учнів 8-10 класів (загальноосвітня школа №103) була організована зустріч «Караван історії» з професором, доктором історичних наук Одеського національного університету І. І. Мечникова Тарасом Гончаруком, який познайомив старшокласників з цікавими фактами життя та діяльності гетьмана лівобережної України – Кирила Розумовського. Учні оглянули книжкові видання про гетьмана на книжковій виставці.
• Народився майбутній гетьман на Чернігівщині, у селі Лемеші 18 березня 1728 року, у козацькій родині Григорія та Наталії Розумів.
• В 1750 році на Глухівській раді був обраний гетьманом України.
• К. Розумовський докладав максимальних зусиль для становлення української державності. Кирилу Розумовському вдалося здійснити радикальні перетворення в системі судочинства, військовій справі, освітній галузі, медицині.
• Кирило Розумовський на схилі свого життя свідомо повернувся жити до Батурина. В 1799–1803 роках на замовлення гетьмана та за проєктом геніального архітектора Чарльза Камерона, було побудовано палацово-парковий ансамбль – це єдиний збережений гетьманський палац на території нашої держави.
• Кирило Розумовський зібрав одну з найбільших бібліотек ХVІІІ століття. У гетьманській бібліотеці були книги відомих філософів, таких як Вольтера та Жан-Жака Руссо.
• ● Прожив гетьман 74 роки, і був похований у своїй гетьманській столиці – Батурині. Могила гетьмана одна із небагатьох збережених гетьманських поховань на території нашої держави. Над могилою Кирила Розумовського був встановлений надгробний мармуровий пам’ятник, авторства всесвітньо визнаного майстра – Івана Мартоса.
• У 1760 р. за дорученням Кирила Розумовського було підготовлено проект заснування в столичному Батурині університету за європейським зразком.
• Окрім впровадження університетів, Кирило Розумовський опікувався навчанням здібних юнаків з України та всіляко підтримував їх у подальшій кар'єрі.