НАУКОВО - ПЕДАГОГІЧНА БІБЛІОТЕКА





Освіта осіб з особливими потребами

  Розвиток інклюзивного навчання є одним із пріоритетних напрямів діяльності МОН і тому Міністерство системно працює над створенням нових можливостей для дітей з особливими освітніми потребами.
 
МОН стоїть на засадах формування безперешкодного освітнього середовища, як це визначено Законом України «Про освіту» та Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
 
Крім того, команда МОН створила  Національну стратегію розвитку інклюзивної освіти на 2021–2030 роки, головною метою якої є забезпечення доступу кожної особи до якісної освіти з урахуванням її можливостей, потреб та задля розвитку її потенціалу.
НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. СХВАЛЕНО розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 366-р  

 

У  Плані заходів визначено сім ключових проєктів, які відповідають найбільшим викликам, пов’язаним із суспільними бар’єрами:

·         Проєкт 1: Стандарти інфраструктурної безбар'єрності України.

·         Проєкт 2: Інформаційна кампанія «Україна без бар'єрів». Покликаний популяризувати у суспільстві культуру безбар’єрності як філософію гідності та прийняття.

·         Проєкт 3: Доступ до інтернету в українських селах.

·         Проєкт 4: Фізична доступність громадських будівель .

·         Проєкт 5: Ветеранська підприємницька ініціатива G2VEI (Government to Veterans Entrepreneurial Initiatives).

·         Проєкт 6: Впровадження в Україні міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я.

·         Проєкт 7: Шкільна освіта для всіх.

 

Відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» особи з особливими освітніми потребами гарантовано мають право на освіту.
 
Батьки здобувачів освіти мають гарантоване право обирати заклад освіти (інклюзивні класи в ЗЗСО, наближених до місця проживання, або спеціальний заклад освіти), освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти, виключно в інтересах самих дітей.
 

Нормативно-правова база та роль директора в організації інклюзивного навчання, алгоритм створення інклюзивного класу та співпраця з батьками. Про ці та інші складові організації якісного інклюзивного навчання в школі йдеться в матеріалі з порадами для директорів від Державної служби якості освіти та проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe).

Закон України «Про освіту» гарантує рівні умови доступу до освіти для всіх та забезпечує батькам право обирати заклад освіти, програму, вид та форму здобуття освіти їхніми дітьми. За заявою батьків заклад зобов’язаний створити інклюзивний клас в обов’язковому порядку, а школярам з особливими освітніми потребами мають забезпечити постійну або часткову підтримку під час освітнього процесу.

Щоб налагодити якісний освітній процес, керівнику закладу освіти необхідно розумітись у нормативно-правовій базі щодо інклюзії. Організацію інклюзивного навчання у школі регулюють Закони України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту». Норми цих законів реалізуються та фінансуються через відповідні постанови Кабінету Міністрів щодо порядку організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти та субвенції на надання підтримки особам з особливими освітніми потребами, а також Бюджетний кодекс України.

 


Саме директор є однією з ключових сторін, які мають забезпечити рівний доступ до освіти всім учням школи. Адаптація освітнього середовища та організація навчального процесу, створення ресурсної кімнати, робота команди психолого-педагогічного супроводу, інклюзія як складова стратегії школи – усе це з-поміж завдань керівника закладу освіти. Директору також важливо залучати батьків до ухвалення рішень щодо навчання їхніх дітей, враховувати думку батьків для визначення цілей і завдань на навчальний рік, в ухваленні рішень про майбутні напрями роботи з дитиною після завершення навчального року.

Щоб організувати якісне інклюзивне навчання, директору варто дотримуватись такого алгоритму:

  1. вивчення документів дітей з ООП, які бажають навчатись у школі;
  2. вивчення нормативно-правової бази та організаційно-методичного забезпечення інклюзивного навчання;
  3. оцінка можливостей закладу для організації навчання дитини з особливими освітніми потребами;
  4. погодження з управлінням освіти організації навчання в інклюзивному класі, подання необхідної документації. Розв’язання питання фінансування нових посад;
  5. створення нормативно-правового та методичного забезпечення впровадження інклюзивної освіти на рівні закладу освіти;
  6. створення команди психолого-педагогічного супроводу;
  7. розподіл обов’язків між членами команди, ознайомлення з посадовими інструкціями асистентів вчителів;
  8. складання індивідуальної програми розвитку;
  9. складання індивідуального навчального плану та індивідуальних навчальних програм;
  10. адаптація освітнього середовища до потреб дитини;
  11. оцінювання навчальних досягнень учнів з ООП;
  12. моніторинг якості інклюзивного навчання.

Докладніше про кожен з етапів цього алгоритму – на сайті Державної служби якості освіти.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України вдосконалив роботу інклюзивно-ресурсних центрів.

 

Упровадження диференційованого підходу до забезпечення підтримки дітей з особливими освітніми потребами (ООП), затвердження нової форми індивідуальної програми розвитку та визначення рівнів підтримки в освітньому процесі дітей під час інклюзивного навчання. Ці зміни внесено до постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти» сьогодні, 28 липня 2021 року.

Попередній Порядок організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти (ЗДО) потребував удосконалення. Зміни в оновленому Порядку організації інклюзивного навчання в ЗДО спрямовані на індивідуалізацію освітнього процесу для дошкільнят з особливими освітніми потребами та допомогу в підтримці кожної дитини у відповідності до її потреб.

З-поміж змін – запроваджено 5 рівнів підтримки: від труднощів І ступеня прояву (незначні чи поодинокі) у дітей, яким надаватиметься підтримка першого рівня (визначається та надається у закладі освіти), до труднощів V, найтяжчого ступеня прояву, тобто дітям надаватиметься підтримка другого-п’ятого рівня (визначається фахівцями ІРЦ та зазначається у Висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини).

Як і в попередній редакції постанови, кількість дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних групах має становити не більше трьох осіб. Проте кількість дітей з ООП тепер визначається за рівнями підтримки: 

  • не більше однієї дитини, яка потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;
  • не більше двох дітей, які потребують третього рівня підтримки; 
  • не більше трьох дітей, які потребують другого рівня підтримки.

Якщо інформація про рівень підтримки, якої потребує дитина, не міститься у висновку ІРЦ, то вона розподіляється у групу закладу дошкільної освіти відповідно до рекомендацій команди психолого-педагогічного супроводу та складності порушень.

Для дошкільнят, труднощі у яких було виявлено під час навчання в закладі дошкільної освіти (їх помітив уважний вихователь, вони незначні і заклад може докласти власних зусиль для їх подолання), за рішенням закладу освіти може надаватись підтримка першого рівня. Для цього за письмовою заявою батьків керівник дитсадка утворює команду психолого-педагогічного супроводу, яка визначає обсяг такої підтримки. Якщо ж зусиль закладу буде недостатньо і дитині потрібна буде спеціальна допомога, заклад рекомендуватиме батькам звернутись до ІРЦ для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини.

Для всіх дітей з особливими освітніми потребами, незалежно від визначеного рівня підтримки, команда психолого-педагогічного супроводу складає індивідуальну програму розвитку, а для тих дошкільнят, які цього потребують, – індивідуальний навчальний план. Зазначимо, що діти з ООП здобувають дошкільну освіту відповідно до державного стандарту дошкільної освіти як і всі діти, проте за допомогою найбільш прийнятних методів, що враховують їхні потреби та можливості.

Нагадаємо, що Міністерство освіти і науки України надало рекомендації щодо створення плану роботи закладу дошкільної освіти на рік.


Новини


28 лист. 2024
Євген Чикаленко «Розмова про сільське хазяйство» : презентація
У межах проєкту «Жива бібліотека» презентація перевидання агробестселера Євгена Чикаленка «Розмова про сільське хазяйство» – (Анжела Савченко, дослідниця, менеджер проєктів по роботі збереженням культурної та історичної спадщини різних регіонів України

23 лист. 2024
День пам’яті жертв Голодомору
Електронна книжкова виставка

21 лист. 2024
Заряджені гідністю та жагою свободи
Електронна книжкова виставка

Всі новини